Politica de cookie

Prin utilizarea website-ului nostru www.scoalapittner.ro și acceptarea acestei politici, vă exprimați acordul cu privire la utilizarea cookie-urilor, conform prevederilor prezentei politici.

În conformitate cu prevederile legislației în vigoare privind prelucrarea datelor cu caracter personal, tuturor vizitatorilor website-ului li se cere consimțământul înaintea transmiterii de cookies în computerele acestora.

Cookie-urile noastre nu rețin date cu caracter personal de tipul numelui sau prenumelui dumneavoastră, adresei de e-mail sau detaliilor bancare, etc. Aceasta politica se completează cu secțiunea Politica de prelucrare a datelor cu caracter personal, pe care o puteți consulta accesând următorul link www.scoalapittner.ro/prelucrarea-datelor-cu-caracter-personal/.

1. Despre cookie-uri

1.1. Un cookie este un fișier care conține un identificator, o secvență liniară de litere și numere, care este trimisă de un server al unui site web către un browser, fiind stocată de acel browser. Identificatorul este trimis către serverul site-ului web de fiecare dată când browserul solicită o pagină de pe server.

1.2. Cookie-urile sunt persistente sau specifice unei sesiuni online: un cookie persistent va fi stocat de un browser web și va rămâne valid până la data stabilită să expire, cu excepția cazului în care este șters de utilizator înainte de această dată; pe de altă parte, cookie-urile specifice unei sesiuni vor expira la sfârșitul sesiunii de navigare pe internet a utilizatorului, când browserul este închis.

1.3. Cookie-urile nu conțin în mod obișnuit informații care identifică personal utilizatorul, dar informațiile pe care le stocăm despre dvs. pot fi conectate cu informațiile stocate în și obținute prin intermediul cookie-urilor.

1.4. Cookie-urile pot fi folosite de serverul site-ului web pentru a identifica sau urmări utilizatorii în timp ce navighează pe anumite pagini în website-ul nostru și pentru a identifica pe acei utilizatori care se reîntorc.

2. Politica noastră cookies

Noi utilizăm doar cookie-uri specifice de sesiune pentru a îmbunătăți modul de utilizare a website-ului, administrarea acestora, prevenirea fraudelor și consolidarea securității.

3. Apeluri către Google Analytics

3.1. Folosim Google Analytics pentru a analiza utilizarea website-ului nostru.

3.2. Furnizorul nostru de servicii de analiză generează statistici și alte informații despre utilizarea website-ului prin intermediul cookie-urilor.

3.3. Politica cookie-urilor este reglementată de Termenii și condițiile de utilizare Google Analytics, care pot fi accesate la adresa http://www.google.com/policies/privacy

3.4. Informațiile generate în legătură cu website-ul nostru sunt cuprinse în rapoarte cu privire la utilizarea acestora.

4. Blocarea cookie-urilor

4.1. Cele mai multe browsere vă permit să refuzați cookie-urile.

4.2. Blocarea cookie-urilor poate avea însă un impact negativ asupra utilizării unor aplicații.

4.3. Dacă blocați cookie-urile, nu veți putea folosi toate funcționalitățile website-ului nostru.

5. Ștergerea cookie-urilor

5.1. Puteți șterge cookie-urile deja stocate pe dispozitivul dvs.; de exemplu:

(a) în Internet Explorer, puteți șterge fișierele cookie, urmând instrucțiunile disponibile la adresa http://windows.microsoft.com/en-gb/internet-explorer/delete-manage-cookies;

(b) în Firefox, puteți șterge cookie-urile accesând „Tools”, „Options” și „Privacy”, selectați apoi „Use custom settings for history”, apoi „Show Cookies”, și „Remove All Cookies”;

(c) în Chrome, puteți șterge cookie-urile accesând „Customise and control”, „Settings”, „Show advanced settings” și „Clear browsing data”, apoi selectați „Cookies and other site and plug-in data” înainte de a opta pentru „Clear browsing data”.

5.2. Ștergerea cookie-urilor poate avea un impact negativ asupra utilizării unor aplicații.

6. Date de contact

6.1. Website-ul se află în proprietatea și sub controlul Municipiului Reșița.

6.2. Ne puteți contacta folosind pagina noastră de contact din cadrul website-ului.